Domowe zadanie 4

Drodzy Rodzice,
większości dzieci, jest zapewne trudno zrozumieć obecną sytuację – nie mogą chodzić do przedszkola, na place zabaw, odwiedzać dziadków, widzą niepokój najbliższych, słyszą różnego rodzaju komunikaty płynące z radia i telewizji. Wszystko to może u nich czasem powodować lęk, a czasem złość. To, co na pewno warto robić w tej sytuacji, to z jednej strony rozmawiać i oswajać dzieci z tym tematem, z drugiej zaś proponować różnego rodzaju aktywności, które odwrócą ich uwagę od koncentrowania się na tym temacie.

A jak rozmawiać na ten trudny temat? Przede wszystkim przekazywać dzieciom tyle informacji ile potrzebują, odpowiadać  na pytania, które zadają. Pomagać nazywać ich emocje, akceptować je, nie zaprzeczać im.

Dobrym pomysłem jest także odwołanie się do formuły bajki. Na temat aktualnie panującej pandemii powstało już kilka. My polecamy „Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” napisaną przez  psychologa Dorotę Bródkę:

http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf

Aby jak najlepiej pomóc dzieciom, warto też zadbać o swoje emocje oraz ich regulację. Polecamy lekturę  ciekawego wywiadu z psychologiem dr Tomaszem Srebnickim:

https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-jak-rozmawiac-o-epidemii-z-dzieckiem-w-rozmowie-z-dr-tomaszem-srebnickiem

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia przedszkolne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.